KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13878099
*
nr 1387 8099
Ulf Granlund
(1947-1987), Sverige
Oljemålning, Nobel. Monogramsignerad. Olja på duk, 81x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 mars 2021
kl 20:50:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/3 20:51:32
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Nobelservisen
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nobel olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulf granlund
-
7349 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:15
-
7011 Oljemålning
1800-tal. Signerad L Cesson. Olja på duk, 40x33 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:52
-
7205 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Korg med rosor"..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:29
-
7236 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. Duvor. Signerad...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:40
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:55
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:55
*
Ulf Granlund
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
nr 1387 8099
Ulf Granlund
(1947-1987), Sverige
Oljemålning, Nobel. Monogramsignerad. Olja på duk, 81x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 mars 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/3 20:51:32 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Nobelservisen
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nobel olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulf granlund
-
7349 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:15 -
7011 Oljemålning
1800-tal. Signerad L Cesson. Olja på duk, 40x33 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:52 -
7205 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Korg med rosor"..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:29
-
7236 Oljemålning
Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. Duvor. Signerad...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:40 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:55 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:55